Czy mam inaczej przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Witam, przez pomyłkę wzięłam tego samego dnia dodatkową tabletkę antykoncepcyjną. Zwykle biorę tabletki około 7 rano, dodatkową wzięłam po godzinie 19 w sobotę. Czy w niedzielę rano zażyć tabletkę o stałej porze, w związku z czym będzie to łącznie 22 tabletki w całym cyklu, czy zmienić godzinę brania tabletek? Jeśli tak, to czy na niedzielę czy na poniedziałek?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w związku z zaistniałą sytuacją powinna zażyć Pani tabletkę z niedzieli o standardowej porze, a następnie kontynuować przyjmowanie tabletek według schematu. Nie ma potrzeby zmieniać godziny zażywania pigułek.

Należy dokończyć bieżące opakowanie, choć z powodu zastosowania dwóch tabletek antykoncepcyjnych jednego dnia zabraknie Pani ostatniej pigułki. W związku z powyższym siedmiodniowa przerwa zacznie się o jeden dzień wcześniej i nowe opakowanie rozpocznie Pani również dzień wcześniej.

Podobne pytania pojawiały się już w projekcie pytań do lekarzy. Odpowiedzi na nie znaleźć można poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/omylkowe-przyjecie-dwoch-tabletek-z-opakowania-naraz,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/omylkowe-przyjecie-dwoch-minipigulek-ovulan,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przyjecie-tabletki-antykoncepcyjnej-o-dwie-godziny-wczesniej-niz-zwykle-nie-zaburzy-skutecznosci-antykoncepcji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.