Czy pominięcie tabletki antykoncepcyjnej mogło znacząco obniżyć skuteczność zabezpieczenia?

Nie wzięłam 7 tabletki antykoncepcyjnej. 6 i 7 dnia odbyłam stosunek. 8 dnia wzięłam dwie tabletki - właściwą z tego dnia i z dnia poprzedniego. Mam regularne miesiączki co 28 dni i 7 dzień brania tabletek jest jednocześnie 12 dniem cyklu, czyli dniem owulacji. 8 dnia wieczorem miałam lekkie krwawienie. 1. Czy krwawienie oznacza, że działanie tabletek było znikome? 2. Jak duże jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę i jakie powinnam poczynić kroki, żeby do niej nie doszło?

Witam serdecznie! W przypadku pominięcia tabletki lub jej przyjęcia z 12-godzinnym opóźnieniem dochodzi do osłabienia skuteczności preparatu. Plamienie występujące kilka dni po podobnym incydencie jest objawem obniżenia stężenia hormonów we krwi. W takiej sytuacji należy zdawać sobie sprawę z zaistniałego ryzyka ciąży. W przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu blistra należy przyjąć, iż wszystkie stosunki mające miejsce w ciągu ostatnich 7 dni były niezabezpieczone. Wymagane jest również stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez cały kolejny tydzień. W obecnej sytuacji, dla zminimalizowania ryzyka ciąży można zdecydować się jedynie na antykoncepcję alarmową. Na koniec chciałabym zauważyć, iż w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej dochodzi do hamowania owulacji. W przypadku regularnego przyjmowania tabletek nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, a zatem nie liczymy dni płodnych ani dnia owulacji. Pozdrawiam