Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych a pominięcie tabletek

Witam, tabletki biorę od roku (microgynon 21), w jednym cyklu (chyba 3 miesiące temu) pominęłam ostatnią tabletkę i zrobiłam 7-dniową przerwę wcześniej, kolejne tabletki zaczęłam brać zgodnie ze schematem. Ryzyka zapłodnienia wtedy nie było, bo w ciągu 7 dni wcześniej nie doszło do stosunku. Zastanawiam sie, czy takie przesunięcie może jakkolwiek wpłynąć na obniżenie skuteczności w przyszłości. Zwłaszcza, że wczoraj zapomniałam wziąć tabletki (we wtorek był pierwszy dzień przyjmowania po 7-dniowej przerwie, zatem była to tabletka nr 5, z 1 tygodnia), przyjęłam ją dziś rano, po ok. 15 godzinach opóźnienia (poprzednią tabletkę wzięłam w pt o 16:30 i wczoraj też o tej godzinie powinnam ją przyjąć). Zamierzam brać tabletki sumiennie, dzisiaj o stałej porze i tak w kolejnych dniach do końca cyklu. Moje pytanie jest trochę inne niż standardowe, ponieważ nie współżyłam w ciągu ostatnich 7 dni, ani nie zamierzam współżyć w tym cyklu. Kwestia jest taka, czy jeśli dojdzie do owulacji w tym cyklu (przy pominięciu tej jednej tabletki z blistra, z 1 tygodnia, wziętej z opóźnieniem 15h), to czy skuteczność tabletek będzie zachowana w kolejnych. Czy zaburzy to w jakiś sposób system 21+ 7? I czy jeśli będę brać tabletki zgodnie ze schematem, to czy (gdyby doszło do tej owulacji teraz, bo nie chodzi mi o ryzyko ciąży w tym cyklu), gdy wezmę pierwszą tabletkę z kolejnego opakowania po 7 dniowej przerwie,to czy będzie to skuteczne? Bo jeśli doszłoby do owulacji, to wtedy krwawienie nie będzie z odstawienia, tylko naturalne, mimo brania tabletek i wtedy pierwszy dzień krwawienia (nie z odstawienia) powinien być czasem wzięcia kolejnej tabletki, także wzięcie po 7 dniach teoretycznie powinno nie zadziałać, czy to moja daleko posunięta interpretacja i przy dalszym braniu według schematu krwawienie zawsze będzie z odstawienia i nie trzeba się martwić o skuteczność w kolejnych cyklach? Pozdrawiam

Witam, jeżeli nie doszło w czasie ostatniego tygodnia do zbliżenia ani nie planuje Pani takowych w ciągu najbliższych 7 dni to nie ma Pani powodów do obaw o zajście w ciążę. W podobnych sytuacjach dochodzi do zniesienie działania antykoncepcyjnego jedynie na wspomniane 7 dni. Po tygodniu regularnego przyjmowania tabletek ustala się stały poziom hormonów we krwi i obserwujemy pełne zabezpieczenie. Pominięcie zatem 1 tabletki kilka wu na miesięcy temu nie ma zatem wpływu na bieżący cykl. Pozdrawiam