Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 2 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pominięte trzy tabletki antykoncepcyjne

Witam! Mój problem polega na tym, iż zdarzyło mi się pominąć trzy tabletki antykoncepcyjne. Znaczy, może nie do końca zdarzyło... Pierwszą tabletkę przypadkowo pominęłam 10 lub 11 dnia (nie pamiętam dokładnie). Następnego dnia wzięłam zaległą i tę przypisaną na ten akurat dzień. I... Zaczął mi się okres. Może nie był to do końca okres, ale takie dziwne, brązowe mocne plamienie, do tego doszły lekkie bóle brzucha i jajników. Mimo tego brałam je do 19 dnia, natomiast 20 stwierdziłam, że to nie ma dalej sensu. I zastanawiam się teraz, czy to nie był błąd. Czy skuteczność antykoncepcyjna będzie zachowana, gdy po 7-dniowej przerwie zacznę opakowanie? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Magda

KOBIETA ponad rok temu

Jak stosować prezerwatywy?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

W przypadku pominięcia aż trzech tabletek najlepiej jest udać się do swojego lekarza i poprosić o zalecenia. Jeśli już odstawiła Pani tabletki, to aby powrócić do ich zażywanie najlepiej by było, aby Pani przeczekać cały cykl miesiączkowy i w pierwszym jego dniu ponownie rozpocząć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych występuje tzw. krwawienie z odstawienia - to nie jest prawdziwa miesiączka, tylko reakcja organizmu na spadek poziomu hormonów we krwi. Potem rozpoczyna się pierwszy po odstawieniu tabletek cykl owulacyjny, w którym owulacja może wystąpić trochę później niż zwykle. Co za tym idzie, "prawdziwa miesiączka" (czyli drugie krwawienie po odstawieniu pigułek) może nastąpić nieco później. Dopiero wtedy można wrócić do antykoncepcji hormonalnej.

Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy