Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 6 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak wygląda okres po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Witam. Tabletki brałam przez 7 lat i postanowiłam zrobić teraz przerwę. Miałam już pierwszy okres po odstawieniu, który trwał dość krótko, 3 dni, zaczął się w sobotę, był dosyć obfity, a w niedzielę i poniedziałek już skąpy. Mam takie pytanie - czy kolejny okres normalnie dostałyście, czy przesuniecie było duże? Czy okres w ogóle nie wystąpił, bo pisałyście, że w ciągu 3 miesięcy może go nie być? Teraz jestem w trakcie oczekiwania i nie wiem, czy mam się martwić, czy takie przesunięcia są teraz naturalne, dopóki organizm nie wróci do równowagi? Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Jak stosować prezerwatywy?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych występuje tzw. krwawienie z odstawienia - to nie jest prawdziwa miesiączka, tylko reakcja organizmu na spadek poziomu hormonów we krwi. Potem rozpoczyna się pierwszy po odstawieniu tabletek cykl owulacyjny, w którym owulacja może wystąpić trochę później niż zwykle. Jest to spowodowane tym, że jajniki "uśpione" podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej potrzebują trochę czasu, aby wznowić swoją pracę. Co za tym idzie, "prawdziwa miesiączka" (czyli drugie krwawienie po odstawieniu pigułek) może nastąpić nieco później i nie jest to nic niepokojącego. W niektórych przypadkach organizm może potrzebować kilku miesięcy, żeby "wrócić do równowagi".

Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy