Zapomniane 4 tabletki antykoncepcyjne

Witam, mam pewien problem. Zażywam tabletki antykoncepcyjne od 4 lat. Zaczęłam nowe opakowanie i zażyłam 10 tabletek. Niestety wyjechałam i zapomniałam zabrać ich ze sobą i już kolejnych nie zażyłam, a więc zapomniałam 4 tabletek już zażyć. Co mam robić. Proszę o pomoc. Tabletki dostanę dopiero jutro.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W Pani przypadku najlepiej byłoby przerwać zażywanie tabletek - pominięcie 4 tabletek to duża pomyłka, nie może Pani raczej liczyć na skuteczną antykoncepcję, a istnieje w Pani przypadku ryzyko ciąży (antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa dla płodu). Proszę skonsultować się ze swoim lekarzem. Prawdopodobnie dobrze byłoby na razie odstawić tabletki, jednak jego decyzja może być inna ze względu na to, że zażywa Pani tabletki już 4 lata.

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych występuje tzw. krwawienie z odstawienia - to nie jest prawdziwa miesiączka, tylko reakcja organizmu na spadek poziomu hormonów we krwi. Potem rozpoczyna się pierwszy po odstawieniu tabletek cykl owulacyjny, a po nim  "prawdziwa miesiączka". W pierwszym dniu tej "prawdziwej miesiączki" można powrócić do zażywania tabletek. Przed powrotem do tabletek należy wykluczyć obecność ciąży.

Pozdrawiam!