Zapytaj lekarza

7 4 2 , 9 2 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zapomniane 4 tabletki antykoncepcyjne

Witam, mam pewien problem. Zażywam tabletki antykoncepcyjne od 4 lat. Zaczęłam nowe opakowanie i zażyłam 10 tabletek. Niestety wyjechałam i zapomniałam zabrać ich ze sobą i już kolejnych nie zażyłam, a więc zapomniałam 4 tabletek już zażyć. Co mam robić. Proszę o pomoc. Tabletki dostanę dopiero jutro.

KOBIETA ponad rok temu

Jak stosować prezerwatywy?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

W Pani przypadku najlepiej byłoby przerwać zażywanie tabletek - pominięcie 4 tabletek to duża pomyłka, nie może Pani raczej liczyć na skuteczną antykoncepcję, a istnieje w Pani przypadku ryzyko ciąży (antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa dla płodu). Proszę skonsultować się ze swoim lekarzem. Prawdopodobnie dobrze byłoby na razie odstawić tabletki, jednak jego decyzja może być inna ze względu na to, że zażywa Pani tabletki już 4 lata. 

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych występuje tzw. krwawienie z odstawienia - to nie jest prawdziwa miesiączka, tylko reakcja organizmu na spadek poziomu hormonów we krwi. Potem rozpoczyna się pierwszy po odstawieniu tabletek cykl owulacyjny, a po nim  "prawdziwa miesiączka". W pierwszym dniu tej "prawdziwej miesiączki" można powrócić do zażywania tabletek. Przed powrotem do tabletek należy wykluczyć obecność ciąży.

Pozdrawiam!
 

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy