Zapomniałam dwóch tabletek i dostałam obfity okres - dlaczego?

Tabletki antykoncepcyjne biorę od 3 miesięcy, zawsze regularnie! Wyjechałam na weekend i zapomniałam wziąć dwóch tabletek, 12 i 13. W niedzielę rano dostałam okres, od razu wzięłam niedzielną tabletkę, później dwie kolejne, ale je w końcu odstawiłam. Postanowiłam czekać do następnego okresu i zacząć brać je tak, jak na początku, czyli od pierwszego dnia okresu!!! Mój okres w tej chwili trwa 6 dzień i jest dość obfity!!! Dlaczego??? Czy przyczyną jest to, że nie wzięłam dwóch tabletek??? Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wraz z pigułkami antykoncepcyjnymi dostarcza Pani do organizmu sztuczne hormony, które m.in. hamują jajeczkowanie. Jeśli pewnego dnia nie zażyje Pani pigułki, stężenie tych hormonów we krwi spada, a organizm reaguje na to krwawieniem z dróg rodnych (to nie jest taka "prawdziwa" miesiączka). Tak dzieje się co miesiąc w przerwie między opakowaniami, kiedy nie zażywa Pani pigułek i tak stało się teraz. Różnica jest tylko taka, że w przerwie między opakowaniami działanie antykoncepcyjne jest zachowane, a teraz nie (zażyła Pani tylko 11 pigułek, a nie 21). Proszę poczekać na wystąpienie "prawdziwej" miesiączki. Po obecnym krwawieniu nastąpi cykl owulacyjny (może  być trochę dłuższy niż zwykle!), a po nim "prawdziwa" miesiączka - wtedy należy rozpocząć nowe opakowanie.

Pozdrawiam!