Pominięcie tabletki - co się dzieje w moim organizmie?

Witam. Mam pytanie dotyczące działania tabletek antykoncepcyjnych jednofazowych (zażywam tabletki Y***). Ich działanie polega na zahamowaniu owulacji. W przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu - istnieje zagrożenie wystąpienia owulacji (dlatego może dojść do zapłodnienia). W ulotce podają, że przy pominięciu tabletki (w 1. tygodniu) należy dodatkowo zabezpieczać się przed ciążą (np. prezerwatywami) przez 7 dni. Ciekawa jestem, co się dzieje po tych siedmiu dniach dalszego regularnego brania tabletek, że później ochrona przed ciążą jest zapewniona? Co się dzieje z uwolnioną komórką jajową? Czy naprawdę ryzyko zajścia w ciążę jest wtedy takie, jakby nie pominęło się tabletki z pierwszego tygodnia? Czy też może kobieta nie jest zabezpieczona aż do końca cyklu? Mam też pytanie, co dzieje się w wypadku pominięcia tabletki z 3 tygodnia? Dlaczego ochrona przed ciążą może nie być zachowana, co się wtedy może stać w organizmie? I dlaczego przy pominięciu tabletki z 2. tygodnia wg ulotki ochrona nie jest zmniejszona? Nie może już wtedy dojść do owulacji? Dziękuję za odpowiedzi!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Jednofazowe tabletki antykoncepcyjne przyjmowane są wg schematu 21+7, gdzie przez 21 dni przyjmuje się tabletki, a przez 7 dni jest przerwa. To właśnie ta przerwa powoduje różnice w sytuacji pominięcia tabletki w danym tygodniu. Proszę zauważyć, że w trakcie 7dniowej przerwy nie dostarcza Pani hormonów. Przez te 7 dni byłaby Pani niezapezbieczona, gdyby nie prawidłowo przyjęta tabletka z nowego opakowania. W trakcie tych 7 dni owulację hamują hormony jeszcze z poprzedniego blistra. Nieprzyjęcie kolejnej tabletki po przerwie jest już za długim okresem bez hormonów, dlatego możliwe jest uwolnienie jajeczka. To samo dotyczy problemu pominięcia tabletki w 3 tygodniu blistra. Nieprzyjęcie tabletki w tym czasie powoduje obniżenie skuteczności preparatu, a za chwilę rozpoczynająca się przerwa może doprowadzić do całkowitego zniesienia efektu antykoncepcyjnego.
Tydzień 2, ze względu na działanie tabletek z pierwszego i trzeciego tygodnia jest bezpieczny.

Pozdrawiam.