Pominęłam 3 tabletki pod rząd - co mam zrobić?

Witam! Pominęłam 3 tabletki Y*** pod rząd w 1. tygodniu, tzn. zaczęłam nowy blister po 7-dniowej przerwie i zażyłam 1 tabletkę z niego z 1 tyg. (czwartek) i już więcej nie zażyłam, ponieważ po tej 1 zażytej tabletce zapomniałam właśnie tych 3 tabletek (piątek, sobota, niedziela). Co mam zrobić w tej sytuacji, zażyć te pominięte tabletki i dalej normalnie kontynuować?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Nieprzyjęcie 2., 3. i 4. tabletki z opakowania znosi działanie antykoncepcyjne preparatu i wiąże się z wystąpieniem owulacji. W obecnej sytuacji postępowanie zależy właściwie od Pani. Ma Pani bowiem 2 możliwości.

1. Może Pani kontynuować dany blister, przyjmując codziennie po 1 tabletce, aż do zakończenia opakowania. W tej sytuacji nie powinna Pani przyjmować 3 zaległych tabletek, gdyż jednorazowe zażycia takiej liczby hormonów może spowodować wystąpienie działań niepożądanych. Wskazane będzie jednak stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez co najmniej 7 dni.
2. Jeżeli w ciągu ostatnich 10 dni doszło do stosunku, to istnieje wysokie ryzyko ciąży - stosunki należy uznać za niezabezpieczone. W takiej sytuacji najbezpieczniej byłoby poczekać z przyjmowaniem tabletek do następnego krwawienia. Jeżeli te nie pojawi się zgodnie z Pani wyliczeniami, wskazane będzie wykonanie testu ciążowego.

Pozdrawiam