Pominięcie tabletki w 7 dniu 1 tygodnia

Witam, mam 22 lata, już 3 miesiąc biorę tabletki jednofazowe. Zwykle przyjmuję je ok. godziny 22.00. Wczoraj (7 dzień z blistra) pominęłam tabletkę i dopiero przy braniu kolejnej (po godz. 22.00 w poniedziałek - 8 tabletka) przypomniało mi się o tym i wzięłam 2 naraz (tę pominiętą z niedzieli i tę poniedziałkową). Czytałam, że pominięcie tabletki w pierwszym tygodniu jest najbardziej ryzykowne. Dodam, że nie odbywałam stosunku w ciągu tego tygodnia. Pytania moje brzmią następująco: Czy fakt, że był to 7 dzień, choć trochę zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę w czasie całego cyklu? Czy już PO 7 dniach (regularnego przyjmowania tabletek i stosowania abstynencji bądź środków mechanicznych przez najbliższy tydzień od tego zdarzenia) ochrona jest tak samo skuteczna, jak gdybym nie pominęła tej tabletki? Czy też w całym cyklu występuje ryzyko niechcianej ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Badania nad działaniem środków antykoncepcyjnych nie stopniują ryzyka zajścia w ciążę w zależności od dnia, ale od tygodnia stosowania. Trudno mi jest w związku z tym odpowiedzieć na pytanie, czy w 7 dniu ryzyko jest mniejsze niż w 6.

Po prawidłowym zażyciu 7 kolejnych tabletek po zapomnianej, działanie antykoncepcyjne jest pełne (tj. takie samo, jakby tabletka nie była pominięta).