Czy jeżeli zażywam tabletki antykoncepcyjne nieregularnie ich działanie jest pełne?

Witam. Biorę 3. opakowanie tabletek antykoncepcyjnych Y***. W związku z kilkoma wyjazdami zagranicznymi biorę je ciurkiem. Teraz po pierwszych 5 tabletkach z 3. opakowania wyjechałam, tabletki zostały w domu i nie wzięłam w niedzielę i poniedziałek (biorę tabletki o 19.), tylko dopiero we wtorek o 6. rano wzięłam dwie. We wtorek wieczorem już standardowo. Po tym opakowaniu chcę zrobić 7-dniową przerwę. Ale nie wiem, czy do tego czasu zachowane jest działanie tabletek czy już nie. Niestety przed wyjazdem kochaliśmy się z chłopakiem i się martwimy. Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Jeśli prawidłowo zrozumiałam Pani wypowiedź, to doszło w pierwszym tygodniu cyklu do pominięcia dwóch kolejnych tabletek (z czego jedną przyjęła Pani z 11-godzinnym opóźnieniem). Takie postępowanie obniża skuteczność antykoncepcji. Stąd przez 7 następnych dni zalecane jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych.

Ponadto, jeśli w ciągu 7 dni poprzedzających pominiętą tabletkę utrzymywano kontakty seksualne, istnieje możliwośc zajścia w ciążę. W przypadku nie wystąpienia krwawienia z odstawienia przed rozpoczciem kolejnego opakowania należy wykonać test ciążowy.