Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych po jednorazowym oddaniu wodnistego stolca

Witam serdecznie!

Od długiego już czasu przyjmuje tabletki antykoncepcyjne. Wczoraj (w piątek) po 14 godzinach od przyjęcia czwartej tabletki antykoncepcyjnej z blistra wystąpiła u mnie biegunka (tabletki przyjmuję o 21.00 a biegunka wystąpiła mniej więcej o 11 rano). Była wodnista, spowodowana najprawdopodobniej tym, że rano około 9.00 wypiłam spora ilość nieprzygotowanej wody. Był to jednorazowy incydent, któremu nie towarzyszył ból brzucha ani inne dolegliwości. Później biegunka się już nie pojawiła. W ten sam dzień odbyłam stosunek. Dodam, że rano w piątek o godzinie 6 oddałam normalny stolec, a dopiero po wypiciu wody pojawiła się nagle biegunka. Dziś (sobota) stolec był normalny.

Czy ochrona antykoncepcyjna została zachowana, skoro biegunka wystąpiła po tak długim odstępie czasowym? Chciałabym także dowiedzieć się, czy jeżeli przyjmując tabletki regularnie o 21.00 spóźniłam się dwukrotnie o dwie minuty to czy ma to jakiś wpływ na antykoncepcję (spóźnienie wystąpiło przy 3 i 4 tabletce)? Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

Pozdrawiam

Witam!

Opisany epizod biegunki nie powinien mieć znaczenia dla skuteczności antykoncepcji. Do momentu wystąpienia biegunki dawka leku powinna już zostać wchłonięta ze światła przewodu pokarmowego. Odnośnie drugiego pytania, chciałbym zwrócić uwagę, że zarówno przy dwuskładnikowej antykoncepcji jak również przy mini-pills (jednoskładnikowe) dopuszcza się opóźnienia. Jednakże w przypadku tabletek jednoskładnikowych konieczne jest bardzo regularne przyjmowanie tabletek, codzienne o konkretnej godzinie (opóźnienie nie powinno przekraczać 1 godziny), natomiast w przypadku antykoncepcji dwuskładnikowej opóźnienie może wynieść maksymalnie 12 godzin od godziny regularnego przyjmowania (36 godzin od ostatniej tabletki).

Pozdrawiam serdecznie!