Biegunka a skuteczność tabletki antykoncepcyjnej

W poniedziałek o 18.00 wzięłam przedostatnią tabletkę C*** z opakowania. W nocy ok. godz. 1.00 miałam jednorazowo biegunkę. Nie wiem, czy nazwać ją ostrą, myślę że nie, bo była to na pewno biegunka, ale tak jak napisałam wystąpiła tylko raz. Czy obniżyła skuteczność antykoncepcji? Czy należy wziąć ostatnią tabletkę dzisiaj (wtorek o 18.00), a potem normalnie zrobić przerwę? Biegunka wystąpiła po ok. 7 godzinach od wzięcia tabletki, więc myślę, że tabletka wchłonęła się, jednak nie wiem czy nie zostało osłabione jej działanie. Jakie ma w tym przypadku znaczenie, że była to juz przedostatnia tabletka? Poza tym chciałam przy okazji zapytać, czy normalne wypróżnianie np. godzinę czy dwie po zażyciu tabletki ma na nią wpływ?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Ostra biegunka oraz torsje są wskazaniem do przyjęcia dodatkowej tabletki wyłącznie w przypadku ich  wystąpienia w 4 godziny po przyjęciu tabletki właściwej.
W Pani przypadku, gdy luźny stolec miał miejsce po niespełna 7 godzinach nie ma potrzeby przyjmowania dodatkowej tabletki, ani rezygnowania z przerwy. Antykoncepcja została zachowana.

Oddanie stolca o prawidłowej konsystencji w przeciągu pierwszych 4 godzin po zażyciu tabletki nie wpływa na skuteczność antykoncepcji.

Pozdrawiam.