Tabletki antykoncepcyjne a wymioty - czy skuteczność jest obniżona?

Witam. Mam takie pytanie: jestem w 3 tygodniu brania tabletek antykoncepcyjnych. W zeszłym tygodniu w środę wymiotowalam po alkoholu, minęło około 15 godzina od zażycia tabletki i następnego dnia w czwartek męczył mnie ból żoładka po dniu uprzednim i również zwymiotowałam, ale również to było po około 10 godzinach od zażycia tabletki. Nie wzięłam dodatkowej tabletki w żaden z tych dwóch dni. Dzisiaj zatrułam się jedzeniem i również zdarzyły się wymioty, ale minęło 20 godzin od zażycia tabletki i następną wzięłam normalnie o czasie. Dodam, że zawsze biorę regularnie tabletki. Czy w tym miesiącu przez kilkakrotne wymioty, które powtórzły się w małym odstępie czasu obniżyła się skuteczność antykoncepcji i czy powinnam stosować dodatkowe zabezpieczenie? Z góry dziękuję za odpowiedź:)

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przyjmuje się, że do całkowitego wchłonięcia tabletki konieczne są 3-4 godziny. Wymioty mające miejsce w tym przedziale czasowym obligują do przyjęcia dodatkowej tabletki.

W Pani przypadku torsje wystąpiły dopiero po 10 godzinach lub później, co nie wpłynęło na osłabienie skuteczności preparatu. Nie ma zatem wskazań do stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia.

Pozdrawiam.