Czy pomimo wymiotów jestem zabezpieczona?

Dzień dobry, od 9.11 zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne, w sobotę wieczorem (12.11), jak zawsze o 20:00 wzięłam już 4 tabletkę, niestety po 2 godzinach ja wymiotowałam przez alkohol, nastepnego dnia rano przeczytalam na ulotce ze powinnam wziąć tabletkę zapasowa do 12h od przyjęcia tej pierwszej, wiec zażyłam ja o 8:15 (krótko po 12h ), wieczorem jak zawsze o 20:00 wzięłam kolejna. Czy zrobiłam prawidłowo ? Jestem dalej zabezpieczona ? Proszę o informacje, stresuje się, ze coś poszło nie tak :(

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

postąpiła Pani prawidłowo, a 15-minutowe opóźnienie nie powinno mieć większego znaczenia. Wystąpienie wymiotów bądź biegunki po mniej niż 3-4 godzinach od zażycia tabletki wymaga przyjęcia dodatkowej pigułki antykoncepcyjnej. Tyle czasu bowiem może trwać wchłanianie tabletki. Podczas wymiotów istnieje więc ryzyko, że zostanie ona zwrócona.

Dla pewności można stosować dodatkowe zabezpieczenie (na przykład prezerwatywę) w najbliższych dniach, aby mieć pewność, że nie zajdzie Pani w ciążę.

Odpowiedzi na podobne do Pani pytania znaleźć można poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-godzine-po-przyjeciu-tabletki-co-robic,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-po-dwoch-godzinach-od-przyjecia-tabletki-a-ryzyko-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-po-dwoch-godzinach-od-przyjecia-tabletki-femodette-a-ryzyko-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.