Czy antykoncepcja hormonalna nie zadziała prawidłowo?

W dniu 11 lipca nastąpiły u mnie wymioty po zażyciu tabletki antykoncepcyjnej Atyvia Daily ze względu na zbyt dużą ilość alkoholu. Tabletkę wzięłam po godz. 21:00 a wymioty były po godz. 23:00. Był to 23 dzień cyklu. Nie przyjęłam kolejnej tabletki po wymiotach. Czy to zmniejszyło skuteczność tabletek antykoncepcyjnych? Przez jaki czas wstrzymać się od stosunku z partnerem?
KOBIETA, 25 LAT 3 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

tabletki antykoncepcyjne wchłaniają się w ciągu 3-4 godzin. Skoro wymioty wystąpiły już po dwóch godzinach od zażycia pigułki, to mogła ona nie wchłonąć się prawidłowo. Powinna Pani zatem przyjąć drugą, zapasową tabletkę, tak jak zapewne sugeruje producent w ulotce dołączonej do opakowania.

Jeśli Pani tego nie zrobiła, to istnieje ryzyko utraty skuteczności i pełnej ochrony przed ciążą. Proszę więc powstrzymać się od współżycia bądź dodatkowo się zabezpieczać co najmniej przez tydzień. Za jakiś czas warto wykonać także test ciążowy.

Nasi specjaliści wypowiadali się na podobne tematy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-po-dwoch-godzinach-od-przyjecia-tabletki-a-ryzyko-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-po-dwoch-godzinach-od-przyjecia-tabletki-femodette-a-ryzyko-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-po-dwoch-godzinach-od-przyjecia-tabletki-antykoncepcyjnej-i-stosunek-przerywany-a-mozliwosc-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.