Czy mogło dojść do poczęcia przy biegunce w trakcie stosowania antykoncepcji?

Jakie jest ryzyko zajscia w ciaze kiedy wystapila biegunka i teoretycznie mogla oslabic dzialanie leku vibin mini? Nie przyjelam kolejnej tabletki, poniewaz nie bylam pewna, czy moja sytuacja zaliczyla sie do ostrej biegunki. Dodam, ze wczesniej nie mialam żadnych problemow, a tabletki przyjmowalam regularnie. Czy pomimo takiej sytuacji moglo dojsc do owulacji?
KOBIETA, 23 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

biegunka to stan, w którym do wypróżnienia dochodzi kilkukrotnie w czasie doby (ponad 3 razy), a stolec jest wodnisty, luźny bądź zawiera domieszki krwi czy śluzu. W sytuacji, gdy uważa Pani, że miała biegunkę, trzeba zawsze oszacować, ile czasu minęło od przyjęcia tabletki, a pojawienia się luźnych stolców. Producenci tabletek hormonalnych w ulotkach zaznaczają, że luźne stolce, biegunka czy wymioty, które pojawią się w ciągu 4 godzin od przyjęcia tabletki, mogą osłabić jej skuteczność. Wówczas bezpiecznie jest przyjąć lek z opakowania awaryjnego. Jeżeli kobieta takiego w domu nie ma, to najlepiej po takiej sytuacji zastosować dodatkowe zabezpieczenie przez 7 kolejnych dni (np. prezerwatywę).

Niestety, jeżeli nie przyjęła Pani zapasowej dawki leku, to w przypadku współżycia może dojść do poczęcia. Warunkiem skuteczności działania antykoncepcji hormonalnej jest jej regularne przyjmowanie. Gdy tak nie jest, to ryzyko ciąży niestety występuje pomimo wcześniejszego prawidłowego przyjmowania leku. Obecnie trzeba poczekać do krwawienia z odstawienia, a także ewentualnie wykonać test ciążowy. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/biegunka

https://portal.abczdrowie.pl/vibin-mini-charakterystyka-wskazania-i-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.