Jak działa antykoncepcja hormonalna?

Witam, mam pytanie dotyczące tabletek antykoncepcyjnych. Biorę od kilku miesięcy vibin mini, sprawdzają się dobrze, jednak chciałam się dowiedzieć czy skuteczność tabletek w ochronie przed ciążą się różni? Wiem, że tabletki różnią się składem, jednak czy jeśli biorę tabletki zawsze o stałych porach i ogólnie raczej nie ma rzeczy, które z mojej strony mogłyby źle wpłynąć na przyjęcie się tabletki to czy tabletka może mieć np. zbyt mało hormonów lub coś mieć nie do końca dopasowanego składem do mnie i nie działać?
KOBIETA, 22 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

preparaty antykoncepcyjne są przygotowywane w taki sposób, aby dawały niemalże stuprocentową pewność ochrony przed ciążą. Jak Pani zapewne się orientuje, kluczowe dla skuteczności działania preparatu jest jego regularne stosowanie, niepomijanie tabletek, zachowywanie środków ostrożności w przypadku sytuacji awaryjnych (typu leczenie farmakologiczne, wymioty czy biegunki). Ponadto preparaty są także złożone z różnych substancji w różnych dawkach. Dlatego tak wiele mamy na rynku preparatów antykoncepcyjnych, które są dedykowane różnym grupom kobiet.

Lekarz, który wystawia receptę na preparat antykoncepcyjny, powinien znać historię pacjentki, żeby dobrać odpowiedni. Jeśli więc lek jest przyjmowany zgodnie z zasadami, to jego nieskuteczność jest mało prawdopodobna. Wobec tego może być Pani raczej spokojna o działanie antykoncepcyjne swojego preparatu. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/vibin-mini-charakterystyka-wskazania-i-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne

https://leki.abczdrowie.pl/p/vibin-mini-zaklady-farmaceutyczne-polpharma-s-a

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.