Co robić gdy zwymiotowałam tabletkę antykoncepcyjną?

Witam, wczoraj pojawiły się u mnie wymioty i biegunka. Po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej Vibin Mini o godzinie 7 nastąpiły wymioty ok godziny 10. Nie przyjęłam dodatkowej tabletki. Dziś wystąpiły u mnie brązowe plamienia przypominające miesiączkę. Pozostała mi jedna tabletka czynna. Co zrobić w takiej sytuacji. Tabletki zażywam od ok roku

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z treści pytania wynika, że doszło u Pani do wymiotów oraz biegunki podczas przyjmowania antykoncepcji doustnej. Stosuje Pani preparat Vibin Mini. Dolegliwości gastryczne miały miejsce w czasie około 3 godzin od momentu przyjęcia tabletki. W takiej sytuacji koniecznie trzeba odwołać się do ulotki producenta, w której opisany jest sposób postępowania w takiej sytuacji. Ważną informacją jest także to, w którym tygodniu przyjmowania tabletek dolegliwości miały miejsce. Najczęściej ulotka mówi, że w przypadku wymiotów czy biegunki, które miały miejsce w ciągu 4 godzin od przyjęcia tabletki czynnej skuteczność antykoncepcji może zostać zaburzona. Wówczas należy przyjąć tabletkę z opakowania zapasowego. Jeśli w tym dniu, w którym pojawiły się objawy miało miejsce współżycie to faktycznie może dojść do zapłodnienia. Dlatego też ważne jest, aby posiadać w domu opakowanie zapasowe.

U Pani pojawiło się plamienie, które może świadczyć o wahnięciu hormonalnym na skutek obniżenia się poziomu hormonów przez nieprzyjęcie tabletki. Jeśli zakończy się ono w terminie krwawienia z odstawienia, to zapewne trzeba będzie przyjąć nowe opakowanie zgodnie z planem i zabezpieczać się dodatkowo przez 7 dni. Jeśli natomiast będzie Pani plamić dalej, czy pojawią się wymioty, nudności czy inne objawy wskazujące na ciążę, to konieczna będzie wizyta u ginekologa. Z tego też względu przez najbliższe dni powinna Pani obserwować zachowanie organizmu oraz w razie potrzeby udać się do specjalisty. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/vibin-mini-charakterystyka-wskazania-i-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne

https://leki.abczdrowie.pl/p/vibin-mini-zaklady-farmaceutyczne-polpharma-s-a

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/wybor-metody-antykoncepcyjnej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.