Czy moja antykoncepcja działa poprawnie?

Witam. Zaczęłam przygodę z antykoncepja hormonalną w styczniu,przyjmuję tabletki vibin mini. Gdy ostatnio wykupywałam receptę,pani z apteki pomyliła opakowania i zamiast tabletek vibin mini,wydała vibin. Nie zwróciłam uwagi i wzięłam jedną tabletkę vibin. Gdy zauważyłam,wykupiłam poprawne tabletki i kontynuowałam vibin mini.Po kulki dniach jednak pojawiła się miesiączka. Co to może oznaczać? Czy antykoncepcja nadal działa?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zarówno tabletki Vibin Mini oraz Vibin są tabletkami antykoncepcyjnymi dwuskładnikowymi.

Mimo to, nie można ich stosować zamiennie, ponieważ różnią się zawartością substancji czynnych. Choć oba rodzaje tabletek zawierają drospirenon oraz etynyloestradiol, to w różnych ilościach.

Nie wiadomo więc, jak zareaguje organizm na zastosowanie dwóch różnych tabletek w jednym cyklu miesiączkowym. Najprawdopodobniej krwawienie, które się u Pani pojawiło miało związek z tą sytuacją. Najlepiej byłoby skontaktować się ze swoim ginekologiem i zapytać o ochronę w tym miesiącu. Możliwe, że trzeba będzie stosować dodatkowe zabezpieczenie, aby nie zajść w ciążę.

Wiele osób pytało o zamianę Vibin Mini na Vibin lub odwrotnie. Oto jak odpowiadali nasi specjaliści:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-jaki-sposob-zmienic-vibin-mini-na-vibin,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiana-tabletek-antykoncepcyjnych-vibin-na-vibin-mini,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiana-pigulek-antykoncepcyjnych-vibin-na-vibin-mini.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.