Czy mam zastosować dodatkowe zabezpieczenie?

Od kilku lat biorę tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe (21 pigułek bez placebo). W 3 tygodniu brania tabletek (trzeci tydzień przypada na dni 25.9.-1.10), dostałam 27.9. zatrucia pokarmowego na skutek zjedzenia nieświeżej żywności, kilkukrotnie przeczyściło mnie od godz. 12 do 18. Tabletkę antykoncepcyjną przyjęłam o stałej porze 23:00, przez cztery godziny nie wystąpiły ani biegunka ani wymioty, nie brałam więc zapasowej tabletki. Następnego dnia (28.9.) nie miałam biegunki przez cały dzień, bolał mnie tylko brzuch, oprócz jednego epizodu luźnego stolca o 20.00., wzięłam więc pigułkę o 23.00., przespałam całą noc, nie brałam dodatkowej pigułki. Niestety, 29.9. z samego rana (godz.10.00) ponownie byłam trzykrotnie w toalecie. Moje pytanie jest takie- co mam zrobić w tej sytuacji? Na ulotce pisze, że jeśli ostra biegunka wystąpi do 4 godzin od brania tabletki, należy traktować ją jako pominiętą. Kierując się ulotką, nie brałam zapasowych pigułek jednakże natrafiłam na informacje, że przedłużający się stan biegunki (np. kilka dni z rzędu) może wpłynąć na wchłanianie pigułek i osłabienie działania (u mnie problem polega na tym, że pomiędzy dwoma epizodami biegunki było ponad 24 h przerwy i nie wiem, czy traktować to jako jedną biegunkę czy dwie osobne). Czy powinnam potraktować tę sytuację jako powodującą pominięcie tabletki i aktywować procedurę jak przy pominięciu w 3. tygodniu? Problem polega także na tym, że mam przepisany lek Trioxal, który muszę brać raz na miesiąc w 1szy dzień krwawienia z odstawienia, nie mogę więc ani przesunąć sobie miesiączki, rozpoczynając kolejne opakowanie (jak sugeruje procedura z 3. tygodnia pominięcia tabletki) ani jej skrócić (np. odstawiając dzisiaj tabletki). Co się stanie z moją ochroną przed ciążą, jeśli hipotetycznie zrobię standardowo tydzień przerwy po skończeniu tego opakowania tabletek, nie stosując procedury z pominięcia tabletki z 3. tygodnia, aby lek trioxal został zażyty zgodnie z zaleceniami- czy wtedy ochrona przed ciążą rozpocznie się od wzięcia 1 tabletki z blistra, czy muszę odczekać 7 dni na uzyskanie ochrony? Byłabym wdzięczna za odpowiedź, moja ginekolog jest na urlopie i nie mogę się z nią skontaktować.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, Pani postępowanie jest jak najbardziej prawidłowe, zażycie dodatkowej tabletki antykoncepcyjnej jest niezbędne wtedy, kiedy biegunka lub wymioty wystąpią do 4 godzin od jej przyjęcia, w Pani przypadku zdążyła się ona wchłonąć i nie było takiej potrzeby, nawet jeśli epizody luźnego stolca pojawiały się w następnych dniach. Pani ochrona przed ciążą zostaje więc w pełni zachowana (także podczas tygodnia bez tabletek), nawet jeśli wykona Pani przerwę w stosowaniu hormonów i przyjmie lek Trioxal zgodnie z zaleceniami.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

https://portal.abczdrowie.pl/przeciwwskazania-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.