Czy muszę zastosować dodatkową antykoncepcję w tej sytuacji?

Witam. W dniu przyjęcia 18 tabletki Yasmin. (3 tydzień) wystąpiła silna biegunka. Nastąpiło to godzinę po przyjęciu. Biegunka utrzymywała się jeszcze przez 4 godziny. Następna tabletkę 20 sta zazylam dopiero następnego dnia. Nie zażyłam dwóch tylko planowo kolejną. Co w takiej sytuacji? Czy muszę się dodatkowo zabezpieczać? Czy muszę obowiązkowo pominąć przerwę w braniu tabletek tzn nie robić przerwy 7 dniówej na krwawienie z odstawienia?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro biegunka wystąpiła godzinę po zażyciu tabletki, to bardzo możliwe, że pigułka ta nie zdążyła się wchłonąć. Jeśli więc nie przyjęła Pani wtedy zapasowej tabletki, to można potraktować ją jako pominiętą.

Producent tabletek antykoncepcyjnych Yasmin informuje, że w przypadku pominięcia jednej tabletki z trzeciego tygodnia należy wybrać jedną z opcji. Pierwsza to przyjęcie zaległej tabletki tak szybko jak to możliwe oraz pominięcie siedmiodniowej przerwy. Druga opcja to potraktowanie dnia pominięcia tabletki jako pierwszy dzień siedmiodniowej przerwy.

Wybierając jedną z tych możliwości nie trzeba stosować dodatkowych metod antykoncepcji, pod warunkiem, że pozostałe tabletki były przyjmowane prawidłowo. Nasz ekspert jest jednak zdania, że w przypadku biegunki warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie do końca tego cyklu, o czym przeczytać możemy w odpowiedzi na pytanie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-po-zazyciu-tabletki-antykoncepcyjnej-z-trzeciego-blistra.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.