Zmiana tabletek a 7 dniowa przerwa

Witam. Chciałabym dowiedzieć się jak mam postąpić przy zmianie tabletek z m*** na y***, czy powinnam robić normalnie 7-dniową przerwę i 8 dnia zacząć od y***? Czy 1 dnia krwawienia z odstawienia zacząć opakowanie y***? Martwi mnie głównie mniejsza ilość hormonów w y***. Będę wdzięczna za odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Zamiana preparatów dwuskładnikowych nie wpływa na sposób przyjmowania tabletek. Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne mają ten sam schemat stosowania (21+7), więc po zakończeniu ostatniego blistra poprzednich może Pani zrobić 7dniową przerwę, by w ósmym dniu jej trwania rozpocząć nowe opakowanie.

Takie postępowanie nie zmniejszy działania antykoncepcyjnego tabletek.
Nie odpowiem Pani, dlaczego dawki nowego preparatu są niższe. Jeżeli jednak lekarz zmienił Pani preparat na inny, to znaczy że musiał mieć konkretny powód, który z Panią omówił. Proszę się nie martwić, mniejsza dawko hormonów nie zmniejsza skuteczności tabletek.
Pozdrawiam.