Czy po przejściu z R... na Y... mogę zacząć je brać w 8 dzień po 7 dniowej przerwie?

Ostatnie lata brałam tabletki hormonalne R...,teraz mam zmienione na Y... (oba preparaty jednofazowe dwuskładnikowe). I mam dylemat, bo R...brałam zawsze w 7 dzień przerwy, a Y... chcę wziąć po 7 dniach przerwy (tzn. w 8 dzień), czy mogę tak zrobić? Z tego co przeczytałam wynika, że powinno się je brać właśnie tak. Czy wtedy ich skuteczność będzie zachowana? Bardzo proszę o szybką odpowiedź!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Przy zmianie jednego preparatu jednofazowego dwuskładnikowego na inny tego typu preparat, można przyjąć tabletkę nowego leku po zakończeniu 7-dniowej przerwy po zakończeniu zażywania poprzedniego leku (czyli ósmego dnia).
Nowe opakowanie tabletek antykoncepcyjnych należy rozpoczynać co 28 dni, zawsze tego samego dnia tygodnia. Tegoż dnia tygodnia należy zawsze rozpoczynać także 7-dniową przerwę między opakowaniami - taki system przyjmowania leku jest przejrzysty, łatwiej zauważyć ewentualna pomyłkę.
Pozdrawiam!