Przerwa na krwawienie w antykoncepcji hormonalnej przy pominięciu jednej tabletki

Witam. Biorę tabletki antykoncepcyjne Microgynom 21. Ostatnio zgubiłam jedną tabletkę. Przez co cykl mój trwał 20 dni. Pytanie czy przerwa ma być jak zwykle 7 dniowa czy 8 dni? Jesli 7 dni, tabletki powinnam zacząć w ten wtorek (07.10), jednak wizytę u ginekologa mam dopiero (8.10) Więc tabletki brać od środy czy też czekać na kolejną miesiączkę i wziąć wraz z pierwszym dniem krwawienia?

Aleksander Ropielewski

Podaję informację z charakterystyki produktu leczniczego Microgynom:

Istnieje znaczne ryzyko zmniejszenia skuteczności metody ze względu na krótki okres przed
rozpoczęciem przerwy w przyjmowaniu tabletek. Jednak odpowiednio dostosowując schemat
przyjmowania tabletek, można zapobiec zmniejszeniu skuteczności ochrony antykoncepcyjnej.
Stosowanie jednej z poniższych dwóch opcji powoduje, że nie ma konieczności używania
dodatkowych metod antykoncepcji, pod warunkiem że stosowano właściwe dawkowanie przez 7 dni
poprzedzających pominięcie dawki. W przeciwnym razie należy poinformować kobietę, że powinna
zastosować pierwszą z wymienionych dwóch opcji oraz, że przez 7 kolejnych dni powinna stosować
dodatkową metodę antykoncepcji.
1. Przypomniawszy sobie o pominiętej dawce, należy natychmiast zażyć ostatnią zapomnianą
tabletkę, nawet jeżeli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Następne tabletki należy
przyjmować o zwykłej porze. Następnego dnia po zażyciu ostatniej tabletki z opakowania należy
przyjąć pierwszą z kolejnego opakowania – oznacza to, że trzeba pominąć przerwę
w przyjmowaniu tabletek z 2 kolejnych opakowań. Do czasu wykorzystania wszystkich tabletek
z drugiego opakowania nie powinno wystąpić krwawienie z odstawienia, niemniej jednak w
niektórych przypadkach podczas dni, kiedy stosuje się tabletki, może wystąpić plamienie lub
niewielkie krwawienie śródcykliczne.
2. Można również zalecić zaprzestanie przyjmowania tabletek z bieżącego opakowania. Należy
przerwać stosowanie produktu na 7 dni (wliczając dni, w których pominięto przyjmowanie
tabletek), a następnie zacząć nowe opakowanie.
W przypadku braku krwawienia podczas pierwszej normalnej przerwy w stosowaniu tabletek po
pominięciu dawek należy uwzględnić możliwość zajścia w ciążę

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Przerwa powinna trwać 7 dni. Doraźnie jedno opakowanie tabletek może przepisać lekarz rodzinny.