Co robić, gdy pominęłam pierwszą tabletkę po przerwie?

Witam, w lipcu wyjeżdżałam na wakacje, zatem wzięłam 2 opakowania Y*** z rzędu, bo akurat na wyjeździe wypadłby mi okres. Ostatnią tabletkę drugiego opakowania wzięłam 4 września (sobota). Normalnie okres występował 5 dni po odstawieniu. W tym wypadku zaczęło się od plamienia, jeszcze w trakcie przyjmowania ostatnich tabletek (plamienie od 1 września - środa) i takie plamienie i mini okres trwały tydzień, do 8 września. Nowe opakowanie powinnam wziąć w sobotę 11 września po południu. Zapomniałam tego zrobić i wzięłam pierwszą tabletkę faktycznie 8 dni po przerwie między opakowaniami, czyli w niedzielę 12 września o 23. Czy zatem moje zabezpieczenie jest mniejsze? Czy powinnam używać dodatkowego zabezpieczenia? Czy kolejny okres to będzie okres czy znów plamienie w trakcie brania tabletek? Proszę o odpowiedź na pytania. Pozdrawiam, K.

Redakcja abcZdrowie

Przyjęcie dwóch opakowań bez zachowania przerwy może zmienić charakter krwawienia z odstawienia.

Nieprzyjęcie pierwszej tabletki z nowego opakowania należy rozpatrywać jak pominięcie tabletki w pierwszym tygodniu. Należy przyjąc ją jak najszybciej, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie. Ponadto przez 7 dni należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji. Jeśli w ciągu 7 dni przed pominiętą tabletką utrzymywano stosunki płciowe to istnieje możliwośc zajścia w ciążę.