Pominęłam pierwszą tabletkę - co robić?

Witam! Mam problem, trochę to skomplikowane, ale piszę:) Brałam tabletki przez ok. 4 lata i zrobiłam sobie przerwę na 4 miesiące i zaczęłam brać znowu. Wzięłam wszystkie, zrobiłam przerwę 7 dni z tym, że nie pamiętam czy powinnam wziąć po tej przerwie w poniedziałek czy wtorek. Zapomniałam jak zaczęłam opakowanie. Uprawiałam seks bez zabezpieczenia w poniedziałek i wtorek, partner skończył we mnie aczkolwiek jeszcze miałam plamienia, ale nie wiem czy okresowe czy przez tabletki, bo takie mam. No i nie zdążyłam do apteki i nie wzięłam tych tabletek. Jutro czyli w środę rano kupie je i wtedy dowiem się kiedy była wypisana recepta to w ten dzień brałam pierwszą tabletkę. Jeśli okaże się, że w poniedziałek powinnam wziąć to mam wziąć 2 jednocześnie a tą środową normalnie? A jeśli okaże się, że we wtorek powinnam wziąć to wziąć w środę rano ta wtorkową i środową normalnie ? Ochrona zabezpieczenia będzie zachowana? Proszę o szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Szczególne osłabienie działania tabletek antykoncepcyjnych występuje, gdy pominie się tabletkę na początku lub końcu blistra. W przypadku pominięcia pierwszej tabletki z opakowania należy ją przyjąć najwcześniej jak to możliwe. Pomimo przyjęcia zapomnianej tabletki nie ma pełnej ochrony antykoncepcyjnej. Należy stosować dodatkowe zabezpieczenie. W przypadku pominięcia większej ilości tabletek ich skuteczność jest odpowiednio mniejsza.

W Pani przypadku ryzyko zajścia w ciążę jest zwiększone. Proponujemy wykonanie testu ciążowego po około dwóch tygodniach od stosunku przy którym działanie tabletek było osłabione.