Czy jestem zabezpieczona, jeżeli przyjmuję tabletki antykoncepcyjne od 7 dnia cyklu (jestem przy 22 tabletce)?

Witam! Zaczęłam brać tabletki 7dnia cyklu, a nie 1 dnia, powiem szczerze, z własnej głupoty. Jestem właśnie przy 22 tabletce. Ale od ok. 7 dni mam krwawienia. Czy jeżeli wezmę drugie opakowanie od razu po przyjmowaniu aktualnego, bez przerwy na tabletki placebo, to będę zabezpieczona (niestety muszę wziąć dwa opakowania z rzędu, ponieważ mam bardzo ważny wyjazd, a nie chcę krwawić...)? Kiedy ustąpią te krwawienia? Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Co do rozpoczynania opakowania w 7 dniu cyklu, to jest to postępowanie niezarejestrowane, więc wyłącznie pacjentka bierze za nie odpowiedzialność (ani firma farmaceutyczna, ani lekarz przepisujący). Jeśli nie była Pani w ciąży przyjmując pierwszą tabletkę i stosowała dodatkowe zabezpieczenie przez 7 pierwszych dni przyjmowania DTA, to od 2 tygodnia działanie antykoncepcyjne powinno być pełne.

Krwawienia w trakcie stosowania tabletek mogą wystąpić w czasie przyjmowania pierwszych 2 -3 opakowań. Jeśli występują po tym czasie, mogą świadczyć np. o infekcji, więc należy skontaktować się z ginekologiem.

Może Pani oczywiście rozpocząć kolejne opakowanie bez przerwy i działanie antykoncepcyjne powinno być pełne, ale sugerowałabym jednak zrobienie 7-dniowej przerwy. I tak ma Pani krwawienie i, niestety, nie wiadomo, kiedy ono się skończy. Najlepszą metodą jest doprowadzenie do krwawienia z odstawienia, bo może się okazać, że plamienia będą występować przez cały czas przyjmowania tabletek z 2 opakowania.