Czy mogę w ten sposób przyjmować tabletki?

Zaczęłam brać tabletki  w lipcu, ale wzięłam wtedy 25 tabletek, ponieważ nie chciałam dostać miesiączki wcześniej. Później zrobiłam kilka miesięcy przerwy, ponieważ nie musiałam ich brać (wiedziałam, że przez ten czas nie dojdzie do stosunku). Od ostatniej miesiączki zaczęłam znowu je brać. Zaczęłam od opakowania, z którego ostatnio wzięłam te cztery tabletki więcej, czyli w opakowaniu zostało ich 17. Czy mogę brać tylko te 17 i zrobić tę 7-dniową przerwę, a następne opakowanie już normalnie, 21 tabletek? Czy muszę rozpocząć nowe opakowanie po zażyciu tej 17 tabletki i skończyć do 21? Muszę dodać, iż jestem pewna, że w tym miesiącu nie dojdzie do stosunku. Proszę o pilną odpowiedź. Anita.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli zażyje Pani tylko 17 tabletek i zrobi 7 dni przerwy, to działanie antykoncepcyjne może nie być zachowane. Pisze Pani, że w tym cyklu nie dojdzie do stosunku - proszę się w takim razie zastanowić, czy jest potrzeba zażywania w tym cyklu pigułek antykoncepcyjnych. Może Pani zrobić także tak - zażyć oba opakowania pod rząd bez robienia 7-dniowej przerwy, jednak takie rozwiązanie należy najpierw skonsultować ze swoim ginekologiem. W takiej sytuacji zachowałaby Pani pełne działanie antykoncepcyjne w obu cyklach.

Pozdrawiam!