Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 4 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy źle przyjmowałam tabletki?

Od 10 lat biorę pigułki antykocepcyjne i nic w tym dziwnego, aż do dzisiaj, bo jak się okazało to chyba nawet źle je przyjmowałam. Otóż ostatnią pigułkę brałam w środę 11 listopada i następną wzięłam dzisiaj, w środę 18 listopada.... i tak od 10 lat - w jaki dzień skończyłam, w taki sam dzień w następnym tygodniu brałam... Pytanie tylko czy jestem zabezpieczona? Chyba tak, bo nie zaszłam w ciążę, ale czy mogę brać pigułki tak jak dotychczas, czyli w siódmym dniu, czy muszę zmienić schemat i brać w 8 dniu, czyli po 7-dniowej przerwie? Skąd to zorientowanie? Czasami dobrze spotkać się z koleżankami i po dłuższej rozmowie doszłam do wniosku, że to ja brałam je źle, a może i nie? 

KOBIETA ponad rok temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Rzeczywiście zażywała Pani tabletki niezgodnie ze schematem. Robiła Pani 6-dniowe przerwy zamiast 7-dniowych. Na szczęście  skrócenie przerwy nie zakłóca skuteczności antykoncepcyjnej (gorzej by było w przypadku wydłużenia przerwy). 

Zażywając pigułki należy robić 7 dni przerwy, czyli przez 7 dni (a nie 6) ich nie zażywać. Przykładowo - jeśli zaczyna Pani opakowanie w poniedziałek, łyka 21 tabletek (ostatnią zażyje Pani w niedzielę), potem robi 7 dni przerwy (od poniedziałku do niedzieli włącznie), a następnie rozpoczyna nowe opakowanie w poniedziałek. Dzięki temu, że schemat opiera się na liczbach 21+7, nowe opakowanie zaczyna Pani zawsze tego samego dnia tygodnia. Tak samo 7-dniowa przerwa zaczyna się w danym dniu tygodnia. Jest to pewne ułatwienie dla kobiety...

Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy