Jak prawidłowo przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Dopiero rozpoczynam po raz pierwszy zażywać tabletki antykoncepcyjne i chciałabym się upewnic.. Chodzi mi o taką sprawę: jeśli pierwszy dzień okresu wypadnie mi w środę, to łykam tabletkę ze środy (omijająć poniedziałek i wtorek) i jem pigułki, aż do końca blistra plus dwie pierwsze tabletki (poniedziałek, wtorek) z drugiego blistra, tak?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Jeśli zaczyna Pani stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, należy pierwszą tabletkę przyjąć pierwszego dnia miesiączki (np. w środę, jeśli tak u Pani zacznie się miesiączka). Następną tabletkę należy przyjąć następnego dnia (czwartek) i tak codziennie przez 21 dni (bo tyle jest tabletek w jednym pudełku) - piątek, sobota...itd. Tabletkę należy przyjmować zawsze o tej samej porze, popijając ją wodą. Po zażyciu 21 tabletek należy zrobić przerwę - nie brać tabletek przez 7dni. W trakcie tej przerwy, po 2-4 dniach wystąpi krwawienie. Potem należy otworzyć nowe pudełko (nawet jeśli krwawienie nadal trwa) i znowu zacząć przyjmować 21 tabletek - codziennie jedną. Ponieważ od rozpoczęcia pierwszego opakowania minie pełne 4 tygodnie, drugie pudełko rozpocznie Pani w ten sam dzień tygodnia, co pierwsze, czyli w naszym przykładzie będzie to środa. Po 21 dniach znowu zrobi Pani 7 dni przerwy w braniu tabletek i rozpocznie kolejne, trzecie opakowanie...

Jeśli tabletki są przyjmowane zgodnie z zaleceniami, działanie antykoncepcyjne trwa już od przyjęcia pierwszej tabletki i podczas 7-dniowej przerwy.