Tabletki antykoncepcyjne a biegunka u 21-latki

Witam, Dzisiaj o godzinie 21 przyjelam 17 tabletke antykoncepcyjna, jest to moje pierwsze opakowanie. Okolo 22:20-30, dostalam biegunki, stolec byl bardzo luzny. Poczatkowo myslalam, ze to tylko jednorazowe, jednak chwile po polnocy, 3h od czasu wziecia tabletki znowu mnie pogonilo. Czy w takiej sytuacji jest ryzyko, ze tabletka sie nie wchlonela? Czy i jesli tak, to co powinnam zrobic w takiej sytuacji?

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Najprawdopodobniej tabletka się nie wchłonęła. W tej sytuacji powinna Pani jak najszybciej przyjąć kolejną tabletkę z innego opakowania - w ciągu 12 godzin. Jeśli tabletka dodatkowa jednak nie została przyjęta - a ponieważ jest to 3. tydzień przyjmowania tabletek - może Pani przerwać przyjmowanie tabletek i rozpocząć 7-dniową przerwę na wystąpienie krwawienia. Po 7 dniach - niezależnie, czy krwawienie już się skończyło, czy też jeszcze trwa - rozpoczyna Pani nowe opakowanie tabletek. Przy zastosowaniu się do opisanych zasad ochrona antykoncepcyjna powinna zostać zachowana. W przypadku wątpliwości, zalecam wizytę u lekarza ginekologa. Pozdrawiam.