Tabletki antykoncepcyjne i ich skuteczność

Mam 18 lat. Do ginekologa zgłosiłam się z powodu występowania plamień pomiędzy miesiączkami. Przypuszczam, że było to spowodowane stresem oraz sporym spadkiem wagi. Lekarka przepisała mi tabletki antykoncepcyjne na uregulowanie okresu, zapobiegają one także ciąży, jednak nie mam do nich 100% pewności, bo nigdy nie brałam tego typu lekow. Pierwszą tabletkę wzięłam 29 września, w 3 dniu cyklu, kolejnej miesiączki dostałam 24 października i wtedy przyjełam pierwszą tabletkę z kolejnego opakowania, więc przerwa pomiędzy opakowaniami trwała 4 dni. Nie wiem, czy wszystko dobrze robię, chciałabym bez żadnych obaw cieszyć się z każdego zbliżenia z moim chlopakiem. Dziękuje;)

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety, nie stosuje Pani dobrze tabletek antykoncepcyjnych. Dlaczego nie przeczytała Pani ulotki dołączonej do opakowania tabletek? Tam jest mnóstwo informacji na temat leku, działań niepożądanych i sposobu stosowania! Nie można zażywać leku nie czytając ulotki - to nierozsądne!

W pierwszym cyklu stosowania, przyjmowanie leku należy rozpocząć w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego - a nie w trzecim! Jeśli rozpocznie pani opakowanie później niż w pierwszym dniu, to skuteczność tabletek nie jest zachowana!!!!!! Następnie należy przyjmować jedną tabletkę raz na dobę, popijając wodą, o tej samej porze dnia przez 21 dni, a potem nie zażywać tabletek przez 7 dni. W okresie nieprzyjmowania leku, zwykle po 2 do 4 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki, powinno nastąpić krwawienie. Po zakończeniu tego 7-dniowego okresu należy rozpocząć nowe opakowanie, nawet gdyby krwawienie nie wystąpiło lub nie zakończyło się.

W razie wątpliwości proszę porozmawiać ze swoim lekarzem!
Pozdrawiam!