Czy tabletki antykoncepcyjne przyjęte podczas plamienia, zamiast w pierwszym dniu miesiączki, dają prawidłowe zabezpieczenie?

Witam. Kobieta, lat 22. Właśnie rozpoczęłam przyjmowane tabletek antykoncepcyjnych. Nigdy wcześniej nie brałam żadnych środków antykoncepcyjnych. Pierwszą tabletkę powinnam przyjąć w pierwszym dniu miesiączki, ale niestety plamienie pomyliłam z miesiączka i wzięłam pierwszą tabletkę. Czy mogę brać nadal normalnie tabletki i po siedmiodniowej przerwie rozpocząć kolejne opakowanie? Antykoncepcja będzie zachowana, mimo że nie przyjęłam tabletki w pierwszym dniu okresu? Czy może powinnam przestać przyjmować tabletki i poczekać na miesiączkę i wtedy rozpocząć od nowa kolejne opakowanie? Dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Skoro rozpoczęła Pani przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych w pierwszym dniu krwawienie nie będącego miesiączką, przez pierwsze 7 dni zalecane jest stosowanie barierowych metod antykoncepcyjnych. Po zakończeniu opakowania może Pani zachować 7-dniową przerwę. Nie ma potrzeby przerywania już rozpoczętego opakowania.