Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 6 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy pominięcie tabletek placebo daje ochronę wstecz?

Proszę o wyjaśnienie działania tabletek daylette przy pominięciu tabletki w 3 tygodniu. Czy pominięcie tabletek placebo daje ochronę "wstecz"? Dla przykładu proszę o wyjaśnienie takiej sytuacji: pomijam ostatnią tabletkę w 3 tygodniu, na następny dzień przyjmuję dwie tabletki na raz (po około 25 h), a jeszcze w kolejnym dniu przyjmuję tabletki normalnie i odbywam stosunek, następnie pomijam tabletki placebo i rozpoczynam kolejne opakowanie. Rozumiem, że w takiej sytuacji ochrona zostaje zachowana? A jeśli przyjęłabym tabletki placebo, to wtedy plemnik z odbytego stosunku "czekałby" do tego dnia i doszłoby do zapłodnienia? Bardzo proszę o wyjaśnienie
KOBIETA, 26 LAT 9 miesięcy temu

Objawy menopauzy

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nie do końca opisana sytuacja jest dla mnie jasna – w 3. tygodniu stosowania tabletek Daylette zażywa Pani nadal pigułki z hormonami, a nie pigułki placebo. Zatem w przypadku gdy zapomni Pani zażyć ją na czas, opóźnienie do 12h sprawia, że skuteczność ochrony antykoncepcyjnej zostaje utrzymana. Jeżeli opóźnienie przekroczy 12h – tak jak Pani pisała – to należy niezwłocznie przyjąć również zaległą tabletkę. Proszę zapoznać się z wypowiedzią naszego eksperta, tłumaczy drobiazgowo, jak postępować w takiej sytuacji: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problem-z-zastosowaniem-tabletki-daylette.

W Pani przypadku oznacza to np. pominięcie tabletek placebo i rozpoczęcie kolejnego blistra. Tabletki placebo nie zawierają substancji czynnej – w przypadku Daylette są to 24 pigułki hormonalne + 4 tabletki placebo, których branie ma na celu tylko wyrobienie sobie nawyku regularnego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Czyli działają na tej samej zasadzie, co tabletki, które zażywa się przez 21 dni – ochrona zostaje zachowana niezależnie od przyjmowania tabletek placebo.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy