Daylette a problem z jej zastosowaniem

Dzień dobry. Jestem 20 letnią dziewczyną , biorę od 8 m-cy tabletki antykoncepcyjne ,,Daylette'' i nigdy nie mialam sytuacji takiej , ażeby zapomniec o wzięciu tabletki. Niestety w piątek tak jak zwykle biorę o 20stej nie wzięłam 18stej tabletki Daylette z blistra i przyjęłam ją w sobotę około 14stej i normalnie o 20stej wzięłam 19stą tablektę . Za 4dni powinnam zacząć brać cztery tabletki placebo. Nie wiem czy powinnam normalnie brac tabletki Daylette , czy zamiast placebo zacząć nowe opakowanie?? Strasznie mi się to wszystko pomieszało i teraz już nie wiem co mam dalej robić. Chciałabym żeby tabletki Daylette były cały czas skuteczne, a przez to całe zamieszanie boję się, że to zaburzyłam... Czy mogę teraz bezpiecznie wrócić do stosowania Daylette i nie mieć obaw o brak zabezpieczenia? Proszę o odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam Marzena

MichaĹ Kurek

Szanowna Pani!
Pominięta została jedna tabletka w dniach 15. do 24.
Do wyboru są dwie możliwości:
1. Należy przyjąć pominiętą tabletkę, jak tylko pacjentka sobie o tym przypomni, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Następnie należy kontynuować przyjmowanie tabletek o zwykłej porze. Zamiast jednak zastosować zielone tabletki placebo z opakowania, należy je pominąć (wyrzucić) i rozpocząć kolejne opakowanie (dzień rozpoczęcia się zmieni).
Najprawdopodobniej, miesiączka wystąpi pod koniec drugiego blistra, podczas przyjmowania zielonych tabletek placebo, ale może wystąpić także plamienie lub krwawienie śródcykliczne podczas przyjmowania tabletek z drugiego blistra.
2. Można również przestać przyjmować białe tabletki zawierające substancje czynne i przejść
bezpośrednio do zastosowania 4 zielonych tabletek placebo (przed zastosowaniem tabletek placebo należy zapisać dzień, w którym zapomniało się przyjąć tabletkę). Jeżeli pacjentka chce rozpocząć kolejne opakowanie w tym samym dniu co wcześniej, tabletki placebo można przyjmować przez mniej niż 4 dni.
Jeżeli postępuje się według jednego z tych zaleceń, ochrona przed ciążą będzie zachowana.

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

to zdarzenie nie powinno mieć wpływu na skuteczność antykoncepcji.

Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Jest kilka reguł, które stosuje się w przypadku zapomnienia wzięcia tabletki antykoncepcyjnej o zwykłej porze. Dużo zależy od tego, kiedy po raz pierwszy zauważyło się pominiętą dawkę.

Pierwsza z sytuacji jest najprostsza. Jeżeli zauważyło się brak dawki w okresie krótszym niż 12 godzin, w takim przypadku należy jak najszybciej wziąć "zapomnianą" tabletkę i o zwykłej porze przyjąć normalną dawkę. Niestety w Pani przypadku na to rozwiązanie jest już za późno.

Druga sytuacja to taka kiedy przypomniała sobie Pani o wzięciu tabletki między 12 a 24 godzinami od prawidłowego czasu zażycia tabletki. Ta sytuacja miała miejsce właśnie u Pani. W takiej sytuacji są trzy rozwiązania w zależności od tego, w jakiej fazie cyklu się Pani znajduje.

Jeśli w 1. tygodniu przyjmowania pigułek należy połknąć właściwą dawkę, nawet jeśli przyjmuje się wówczas dwie tabletki na raz. Przez następne dni warto stosować zabezpieczenie lub nawet całkiem zrezygnować z seksu.

– jeśli sytuacja taka zdarzyła się 2. tygodniu - należy zażyć dawkę oraz dokończyć opakowanie. Zabezpieczeni nie jest w takiej sytuacji potrzebne.

– Jeśli miało to miejsce w 3. tygodniu - należy zażyć pominiętą tabletkę, dokończyć opakowanie i z pominięciem 7 dniowej przerwy rozpocząć kolejne opakowanie.

Jeśli opóźnienie trwa ponad 24 godziny, w takiej sytuacji najlepiej będzie skonsultować się z ginekologiem, który podejmie decyzję co robić dalej. W każdej chwili można przerwać przyjmowanie tabletek i poczekać na miesiączkę. Powinna się ona pojawić w przeciągu dni. Następnie można rozpocząć nowe opakowanie. Między ostatnią dawkę a pierwszą dawką nowego opakowania należy zabezpieczać się przy uprawianiu seksu.