Czy późniejsze zażycie tabletki o 11,5 godziny należy traktować jak pominięcie?

Dzień dobry. Biorę tabletki od około 1,5 roku . Zapomniałam wziąć 6 tabletki z opakowania. Przyjmuję pigułki zawsze o godz 22:00. Dziś rano o godz 9:30 zorientowałam się, że nie przyjęłam tabletki i jak najszybciej ją połknęłam. Czyli minęło ok. 11,5 godz . Czy jest ryzyko zajścia w ciążę? Czy mieszczę się w bezpiecznej granicy iż wzięłam tabletkę do 12 godz? Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Producenci tabletek antykoncepcyjnych podają ,że jeżeli opóźnienie w przyjęciu kolejnej tabletki jest mniejsze niż 12h to nie ma potrzeby dodatkowego postępowania. W Pani przypadku ten czas opóźnienia jest graniczny. Proponuję postępowanie jak przy pominięciu tabletki w pierwszym tygodniu. Zatem wskazane jest dodatkowe zabezpieczenia np. prezerwatywa przez kolejnych 7 dni. Jeżeli w tygodniu poprzedzającym pominięcie tabletki doszło do stosunku istnieje ryzyko ciąży.

Pozdrawiam