Czy tabletki vibin można wziąć dowolnego dnia?

Witam. Czy tabletki vibin można wziąć dowolnego dnia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tabletki antykoncepcyjne z założenia zażywa się od 1. dnia cyklu, to jest od 1. dnia krwawienia (nie plamienia!) przez kolejne 21 lub 28 dni. Taki sposób przyjmowania antykoncepcji hormonalnej pozwala na zachowanie ochrony już od pierwszego dnia zażycia pigułki. Więcej na temat prawidłowego zażywania pigułek antykoncepcji hormonalnej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Natomiast faktycznie można rozpocząć stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej w kolejnych dniach cyklu, natomiast wówczas należy liczyć się z tym, że pełna ochrona antykoncepcyjna będzie po 7 dniach – czyli do 8. dnia zażywania pigułek należy stosować dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne przed nieplanowaną ciążą (prezerwatywę).

Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-wlasciwosci-ma-antykoncepcja-hormonalna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.