Czy do końca opakowania muszę korzystać z dodatkowych zabezpieczeń?

Witam! Rozpoczęłam na nowo korzystać z antykoncepcji hormonalnej i rozpoczęłam opakowanie tabletek jednoskładnikowych Slinda w 22 dniu cyklu, przyczyną tego było uregulowanie miesiączki. Zastanawiam się czy antykoncepcja po 7 dniach od rozpoczęcia przyjmowania tabletek będzie skuteczna pomimo rozpoczęcia w trakcie cyklu, czy do końca opakowania muszę korzystać z dodatkowych zabezpieczeń.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

antykoncepcję hormonalną rozpoczyna się 1. dnia cyklu, choć niekiedy producent leku dopuszcza rozpoczęcie stosowanie pigułek od 2. do 5. dnia cyklu. Tylko zastosowanie się ściśle do wytycznych producenta i/lub lekarza sprawia, że antykoncepcja może być skuteczna. W przypadku zażycia 1. tabletki 1. dnia cyklu – ochrona jest od początku, w przypadku zażycia pigułki między 2. a 5. dniem cyklu – dopiero po 7 dniach. O tym, jak prawidłowo zażywać pigułki mówi materiał dostępny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

W sytuacji rozpoczęcia stosowania antykoncepcji hormonalnej w kolejnych dniach cyklu dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy może być konieczne przez całe opakowanie pigułek. Pełna ochrona przez ciążą będzie po rozpoczęciu kolejnego opakowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-antykoncepcja-hormonalna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.