Czy mogę wziąć pierwszą tabletkę w drugi dzień okresu?

Witam Ostatnio podjelam decyzje o przyjmowaniu tabletek anytkoncepcyjnych po rocznej przerwie.Dzisiaj dostalam moja miesiaczke I powinnam wziac pierwsza tabletke ale problem jest taki ze tabletki otrzymam poczta dopiero jutro.Czy jest mozliwsc wziecia 1szej tabletki w drugim dniu okresu? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zażywanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych może Pani rozpocząć w drugim dniu cyklu, czyli w drugim dniu krwawienia, a nawet w trzecim, czwartym, piątym... Jednak w sytuacji gdy blister zostanie napoczęty w innym niż pierwszy dzień cyklu, należy pamiętać o dodatkowej antykoncepcji przez kolejnych 7 dni. Wzięcie pierwszej pigułki w pierwszym dniu cyklu gwarantuje ochronę antykoncepcyjną już od tego dnia. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Pełną skuteczność wybranej antykoncepcji hormonalnej osiągnie Pani zatem ósmego dnia od rozpoczęcia brania pigułek (ale nie 8. dnia cyklu!). Proszę również uważnie przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do tabletek antykoncepcyjnych – powinna rozwiać wszelkie wątpliwości. Zachęcam również do zapoznania się z odpowiedzią na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zaczac-brac-tabletki-antykoncepcyjne-w-dowolnym-dniu-cyklu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.