Brak krwawienia z odstawienia a ryzyko ciąży

Witam, biorę tabletki antykoncepcyjne od ponad roku. Po skończeniu opakowania nie pojawiło się krwawienie z odstawienia. Dziś wzięłam już drugą tabletkę z nowego blistra. Nie miałam biegunki ani nie wymiotowałam, nie pominęłam żadnej tabletki. Czy to może być ciąża? Czy powinnam odstawić tabletki? Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przypadku braku krwawienia podczas 7-dniowej przerwy należy (najlepiej przed rozpoczęciem nowego opakowania) wykluczyć ciążę. W tym celu należy wykonać test ciążowy (i najlepiej, w razie negatywnego wyniku, powtórzyć go jeszcze po tygodniu, dwóch) lub udać się do lekarza. Brak krwawienia może być spowodowany innymi niż ciąża przyczynami, jednak wykluczenie ciąży jest ważne, ponieważ antykoncepcja hormonalna szkodzi płodowi. Jeśli stosowała Pani antykoncepcje hormonalną zgodnie z zaleceniami i nie zaistniały czynniki mogące obniżyć jej skuteczność, to raczej nie musi się Pani denerwować.

Pozdrawiam!