Brak krwawienia w rutynowej przerwie po odstawieniu tabletek

Witam. Mam 21 lat, tabletki stosuję od półtora roku. Generalnie zawsze wszystko było w porządku, po zakończonym blistrze następowało krwawienie, oczywiście nie od razu, ale zazwyczaj 3., maks.  4. dnia. Jednak teraz podczas przerwy okres nie wystąpił, dzisiaj mija 8. dzień od zakończonego blistra, a okresu brak. Wykluczam ciąże, ponieważ aktualnie nie współżyję, a tabletki biorę gdyż mam PCO. Myślę, że to opóźnienie związane jest właśnie z tą przypadłością,a le dziwi mnie fakt, że wcześniej wszystko było regularne, a teraz zonk. Bardzo zależy mi na tym, by dalej je brać (ze względów zdrowotnych), a nie wiem czy kontynuacja jest w tym momencie możliwa? Jakie skutki miałoby to dla organizmu, jeżeli zaczęłabym je brać, nie czekając na krwawienie? Dodam, że w przerwie kiedy powininno wystąpić krwawienie chorowałam na zapalenie oskrzeli, i w związku z tym przyjmowałam antybiotyk, oraz robiłam badanie moczu, w którym wyszło: śluz - obfity, nabłonki wielokątne - liczne, nabłonki okrągłe - nieliczne, bakterie - dość mierne, erytrocyty 1-3 częściowo zmienieone w polu widzenia, leukocyty - 5-8 w polu widzenia, krzyszt. szczawianu wapnia pojedyncze drobne. Nie wiem, czy to może mieć jakiś związek, ale na wszelki wypadek podałam wyniki.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ze względu na PCO powinna Pani jak najbardziej dalej stosować antykoncepcję hormonalną. Brak krwawienia podczas 7-dniowej przerwy w zażywaniu powinien skłonić kobietę do wykluczenia ciąży. Dopóki tego nie zrobi, nie powinna rozpoczynać nowego opakowania - antykoncepcja hormonalna szkodzi płodowi (dlatego brak krwawienia powinien alarmować kobietę). Jeśli nie współżyła Pani i ciąża absolutnie nie jest możliwa, to może Pani dalej zażywać pigułki antykoncepcyjne (tylko jeśli przerwa w zażywaniu trwa dłużej niż 7 dni, to przez 7 następnych dni należy się dodatkowo zabezpieczać podczas ewentualnych stosunków płciowych). Jeśli jest choć cień możliwości ciąży, proszę wykonać test ciążowy. Zażywane antybiotyki mogły wpłynąć na metabolizm hormonów z pigułek - mogło obniżyć lub zwiększyć ich stężenie. Zwiększone stężenie hormonów we krwi może być przyczyna braku krwawienia podczas przerwy.

Pozdrawiam!