Brak okresu przy tabletkach a ciąża

Mam 24 lata. Brałam tabletki antykoncepcyjme, ale źle się po nich czułam i lekarz mi zalecił inne. Kazał przyjąć po skończeniu tych dotychczasowych. Więc w niedzielę wzięłam ostatnią tabl. z tamtego blistra, a w poniedziałek nową. I mam taki problem, bo nie dostałam okresu! Mogę być w ciąży? Czy to normalna sytuacja? Proszę o pomoc!

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie ma owulacji, więc nie ma też "prawdziwej" miesiączki. Krwawienie, które występuje podczas przerwy między opakowaniami, to tzw. krwawienie z odstawienia. Jest ono spowodowane spadkiem stężenia hormonów we krwi (podczas przerwy nie łyka się pigułek). Jeśli nie zrobiła Pani przerwy, tylko od razu zaczęła łykać tabletki nowego preparatu, to stężenie hormonów nie spadło i nie wystąpiło krwawienie. W połowie albo pod koniec obecnego blistra mogą wystąpić plamienia, proszę się tym nie denerwować.

Pozdrawiam!