Zapytaj lekarza

1 , 0 3 0 , 5 4 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy wyrzucić pozostałe tabletki z opakowania?

Witam, odnośnie zapytania z dnia 1 grudnia (pominięcie 2 tabletek w pierwszym tygodniu). Bardzo proszę o konkretną radę. Czyli mam teraz dokończyć przyjmowanie opakowania tabletek, z którym tak namieszałam, czy wyrzucić pozostałe pigułki i czekać na miesiączkę (jak na razie nadal je przyjmuję - do końca opakowania zostało mi 9 pigułek)? Nie bardzo wiem, co się stanie, gdy teraz nie przyjmę pozostałych 9 pigułek z opakowania. Kiedy pojawi się okres? Za kilka dni będę miała miesiączkę i to wówczas zacząć przyjmować tabletki? Czy może potrwa to dłużej..? Kiedy właściwie pojawi się ten kolejny cykl? Jak na razie plamienie nie ustało, więc nie wiem, czy po przerwaniu tego opakowania pojawi się intensywniejsze krwawienie czy nie? Obawiam się teraz, że wszystko mi się rozregulowało. Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. "Witam, 22 listopada rozpoczęłam przyjmowanie kolejnego opakowania pigułek (biorę regularnie od 5 lat). 28 i 29 listopada zapomniałam o pigułkach... (ciężki weekend). Gdy zorientowałam się, w poniedziałek, tj. 30 listopada, zażyłam najpierw te 2 zapomniane, a kilka godzin później jeszcze tę właściwą (podejrzewam, że nie było to dobre posunięcie). Dodam, że pojawiło się plamienie. Nie bardzo wiem, co robić... Czy powinnam odstawić teraz tabletki i wyrzucić pozostałe, zrobić 7-dniową przerwę i zacząć kolejne opakowanie? Czy dokończyć opakowanie i nie robiąc przerwy zacząć kolejne? Jak wygląda w chwili obecnej skuteczność antykoncepcji?"

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Jak stosować prezerwatywy?

Redakcja abcZdrowie
79 poziom zaufania

Witam!

Tak jak pisałam, najlepiej by było, gdyby przestała Pani przyjmować tabletki. Po zaprzestaniu zażywania tabletek nastąpi krwawienie (po 2-4 dniach) lub dotychczasowe plamienie (o ile dotąd nie ustało) nasili się. Krwawienie to jest tzw. krwawieniem z odstawienia - jest związane ze spadkiem stężenie hormonów we krwi. To nie jest prawdziwa miesiączka i nie może Pani wtedy rozpocząć nowego opakowania pigułek! Krwawienie to ustąpi po kilku dniach, jajniki wznowią swoją działalność. Po jakimś czasie (może być nieco dłuższy niż zwykle - np. o 8-10 dni) wystąpi owulacja, a około 14 dni po niej - "prawdziwa" miesiączka. W pierwszy dzień tej właściwej miesiączki może Pani przyjąć pierwszą tabletkę z opakowania. Z tego wynika, że ta "prawdziwa" miesiączka może nastąpić po 30-40 dniach od odstawienia tabletek. Do czasu przyjęcia pierwszej pigułki z nowego opakowania powinna się Pani dodatkowo zabezpieczać (np. prezerwatywa).

Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy