Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w ostatnim tygodniu przyjmowania

Witam, tabletki zażywam od 4 miesięcy. Zawsze stosowałam je zgodnie z zaleceniami. Niestety, podczas przyjmowania kolejnego opakowania, w ostatnim tygodniu (5 tabletek do końca) pominęłam 1 tabletkę. Zorientowałam się dopiero na 2 dzień podczas przyjmowania kolejnej o standardowej porze, dzień wcześniej (w dniu zapomnianej tabletki) odbył się stosunek. Wybrałam tabletki do końca, czyli pozostałe 4, w tym czasie dwa dni przed zakonczeniem opakowania nastąpiło krwawienie. Zrobiłam normalną 7-dniową przerwę, teraz czekam aż będę mogła rozpocząć nowe opakowanie. Czy zaistniała sytuacja, to, że jednak wystąpiło krwawienie, może zwiastować zajście w ciążę? Proszę o szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie postąpiła Pani tak, jak zalecają producenci tabletek (proszę przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania sowich pigułek), w związku z czym istnieje ryzyko ciąży. Proszę wykonać test ciążowy za około 2-3 tygodnie. Krwawienie podczas zażywania antykoncepcji hormonalnej spowodowane jest spadkiem stężenia hormonów we krwi spowodowanego pominięciem tabletki.  Należało pominąć 7-dniową przerwę lub zrobić 7-dniową przerwę od razu po pominięciu tabletki. W takiej sytuacji nie zaistniałoby ryzyko ciąży. Chyba najlepiej by było, gdyby zastosowała Pani dodatkową formę antykoncepcji (prezerwatywa) podczas pierwszych 7 dni zażywania pigułek z nowego opakowania.

Pozdrawiam!