Brak krwawienia w 7-dniowej przerwie

Witam! Mam problem... w styczniu zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. Od tego czasu zawsze je biorę o równej porze. Pojutrze zacznę 4 opakowanie. Dwa razy zdarzyło mi się zapomnieć o umownej porze połknąć tabl., jednak nie minęło wtedy 12 godzin, tylko ok. 6. Dodam, że krwawienie dostawałam w 5 dniu po odstawieniu... dziś mija 6 i krwawienia nadal nie ma. Z chłopakiem współżyję z dodatkowym zabezpieczeniem (prezerwatywa), więc myślę... mam nadzieję, że nie jest to ciąża. Bardzo proszę o odpowiedź... czy mam się czym martwić? Czy krwawienie może nie wystąpić? W sumie jestem po 3 opakowaniach... nie wiem, co mam myśleć.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli zażywała Pani pigułki zgodnie z zaleceniami, nie występowały wymioty oraz nie zażywała Pani leków mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej (niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, wyciąg z dziurawca), to ryzyko ciąży jest mniejsze niż 1% (około 0,2%). Ponieważ dodatkowo stosuje Pani prezerwatywę, to ryzyko ciąży jest naprawdę znikome. Tak naprawdę skuteczność antykoncepcji hormonalnej jest tak duża, że nie ma potrzeby jednoczesnego stosowania kondomu...

Brak krwawienia podczas 7-dniowej przerwy nie musi oznaczać niczego niepokojącego (jeśli nie pominęła Pani żadnej tabletki itp.), jednak w razie wystąpienia takiej sytuacji konieczne jest wykluczenie ciąży przed rozpoczęciem nowego opakowania tabletek (test ciążowy, wizyta u lekarza).

Być może tabletki stosowane przez Panią mają zbyt dużą dla Pani organizmu dawkę hormonów. Gdyby brak miesiączki się powtórzył, proszę porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem.

Pozdrawiam!