Brak okresu w 7-dniowej przerwie

Witam :) Mam 20 lat i po raz pierwszy zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne N... Zgodnie z ulotka wzięłam 21 tabletek, o tej samej porze dnia. W 7-dniowej przerwie powinnam dostać okres, ale okresu nie dostałam, a dziś mija już 6 dzień. Nie wiem, co mam robić? Czy w 8 dniu mam zacząć nowe opakowanie tabletek? Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Brak okresu podczas 7-dniowej przerwy może (ale nie musi) oznaczać ciążę, a ponieważ antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa dla płodu, przed rozpoczęciem nowego opakowania należy ciążę wykluczyć (test ciążowy, wizyta u lekarza). Jeśli zażywała Pani pigułki zgodnie z zaleceniami, nie występowały wymioty oraz nie zażywała Pani leków mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej (niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, wyciąg z dziurawca), to ryzyko ciąży jest mniejsze niż 1%. Pomimo to należy wykonać test ciążowy przed rozpoczęciem nowego opakowania. Gdyby sytuacja powtórzyła się w następnym miesiącu, najlepiej jest udać się do lekarza.

Pozdrawiam!