Czy mogę być w ciąży, jeśli brałam tabletki antykoncepcyjne?

Dzień dobry. Mam 21 lat i 22 marca wzięłam pierwszą tabletkę antykoncepcyjną. było to moje pierwsze opakowanie więc zaczęłam od pierwszego dnia miesiączki. 11 kwietnia (niedziela) wzięłam ostatnią tabletkę, w czwartek miałam bardzo słabe plamienie (bo miesiączką raczej nazwać tego nie można), które trwało tylko 2 dni. Dodam jeszcze, że zawsze moja miesiączka trwała całe 7 dni i była obfita nawet podczas brania tabletek, bo wcześniej przez kilka miesięcy je brałam, ale miałam 4 miesięczną przerwę przed moim ostatnim opakowaniem. Trochę mnie to niepokoi. Cały czas odczuwam skurcze w dole brzucha, mam obolałe piersi, temperatura 37,4, a na dodatek przeszkadzają mi niektóre zapachy, które wcześniej były mi obojętne. Czasami miewam mdłości i boli mnie głowa. Czy to możliwe, że mogłam zajść w ciąże podczas brania tabletek? Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli zażywała Pani pigułki zgodnie z zaleceniami, nie występowały wymioty oraz nie zażywała Pani leków mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej (niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, wyciąg z dziurawca), to ryzyko ciąży jest mniejsze niż 1%. Może Pani wykonać test ciążowy przed rozpoczęciem nowego opakowania, ale raczej nie jest to konieczne, o ile nie wystąpiły zdarzenia takie jak pominięcie tabletki, wymioty, zażywanie innych leków. Opisane przez Panią objawy ("skurcze w dole brzucha, (..) obolałe piersi") są najprawdopodobniej wynikiem stosowania tabletek. Temperatura  37,.4 może świadczyć o  lekkiej infekcji lub jest wynikiem działania hormonów zawartych w tabletkach (progestageny).

Pozdrawiam!