Ciąża w czasie stosowania antykoncepcji

Czy biorąc tabletki, mogę zajść w ciążę, jeśli chłopak skończył we mnie? To się stało w 14 dniu stosowania tabletek, po tym miałam takie typowe objawy ciąży, takie jak mdłości, częste korzystanie z toalety choć bardzo mało piłam. Dostałam okres w 4 dniu przerwy, ale to są plamienia, a zwykle są to normalne krwawienia. Czy powinnam zrobić test ciążowy, czy nie ma obaw, że jestem w ciąży? Niedługo znowu zaczynam brać tabletki, a jeśli jestem, to nie chcę zaszkodzić dziecku.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli zażywała Pani pigułki zgodnie z zaleceniami, nie występowały wymioty oraz nie zażywała Pani leków mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej (niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, wyciąg z dziurawca), to ryzyko ciąży jest mniejsze niż 1%.

Nudności i częste oddawanie moczu wcale nie są typowe dla ciąży - mogą wystąpić w wielu schorzeniach, a także np. w wyniku stresu. Brak miesiączki jest pierwszym i dość charakterystycznym objawem ciąży. Wymioty mogą się pojawić w drugim miesiącu ciąży...

Jeśli bardzo się Pani niepokoi, to może Pani wykonać test ciążowy przed rozpoczęciem nowego opakowania, ale skoro wystąpiło krwawienie i nie było zdarzeń mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji (wymioty, biegunki, pominięcie tabletki), to raczej nie ma takiej potrzeby.

Pozdrawiam!