Czy jest możliwość, że zaszłam w ciążę pomimo przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych?

Mam 16 lat i ostatnio w ostatni dzień okresu kochałam się z chłopakiem. Miałam jeszcze lekkie krwawienie, ale niewielkie. Biorę też tabletki antykoncepcyjne i nie użyliśmy dodatkowego zabezpieczania. Chłopak nie spuścił się we mnie, jednak od 4 dni mam lekkie brązowe krwawienie i nie wiem, co to jest, i boję się, że mogę być w ciąży. Proszę o radę, bo nie wiem, co zrobić!
16 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli zażywała Pani pigułki zgodnie z zaleceniami, nie występowały wymioty oraz nie zażywała Pani leków mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej (niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, wyciąg z dziurawca), to ryzyko ciąży jest mniejsze niż 1%. Jeśli stosuje Pani tabletki antykoncepcyjne zgodnie z  zaleceniami, to nie ma potrzeby stosowania dodatkowej formy antykoncepcji, a partner może "kończyć w środku" (mieć wytrysk do dróg rodnych).

Nie wiem, jak długo stosuje Pani tabletki antykoncepcyjne... Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej przez pierwsze 3-4 miesiące mogą występować plamienia. Nie jest to nic niepokojącego - powinno samo ustąpić z czasem. Jeśli nie ustąpi, należy się zgłosić do lekarza - najprawdopodobniej zmieni preparat na inny, zawierający większą dawkę hormonów. Jeśli jednak zażywa Pani tabletki już długo, to należy zgłosić się do lekarza - plamienia mogą być np. objawem nadżerki.

Pozdrawiam!